Pisanje života


Put izlečenja uvek započne prvim, malim korakom.

Traumatični životni događaji obuzimaju nas haosom i neizvesnošću. Često, kao mehanizam za suočavanje, isključujemo svet i povlačimo se u sebe. U ekstremnim slučajevima, plašimo se kontakta zajednice i ljudi. Trauma teško utiče na naše emocionalno i mentalno zdravlje i nastavlja da nas proganja čak i kada smo fizički izašli iz životnih događaja koji su je prouzrokovali.

Trauma dovodi do posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i manifestuje se u obliku anksioznosti, depresije, besa, iscrpljenosti ili oscilirajućih emocija. Za ljude koji se bave traumom, pisanje – a posebno pisanje života – može biti vrlo terapeutsko. Pored traženja profesionalne podrške za mentalno zdravlje, takođe predlažem da se pisanje koristi kao način lečenja.

NAPIŠI SEBE

Ljudi koji pišu o sebI su mnogo srećniji, manje anksiozni, manje depresivni i fizički su zdraviji.

Ako ste spremni da upustite u terapijsko pisanje, upamtite sledeće ključne stvari:

  • Za ljude koji se bave traumom, pisanje – a posebno pisanje života – može biti vrlo terapeutsko.
  • Pisanje priče vašeg života i lični eseji fokusiraju se na jednu emociju ili iskustvo u vašem životu, ali vaše pisanje treba da ga poveže sa većim brigama. Ono što vas čini ranjivim mogu biti vaše neposredne okolnosti, ali o tim okolnostima se obaveštavaju sistemi, procesi ili problemi. Identifikujte ih istraživanjem: ovo može varirati od govora ljudima oko vas do čitanja životne filozfoske psihološke i slične litrature.
  • Kada pišete terapijske vežbe ili vašu priču, možda biste želeli da pogledate unutra pre nego što pogledate spolja. Kroz proces pisanja naučite se prihvatanju: prihvatite svoje emocionalne i fizičke ožiljke i ne bojte se da delite svoje ranjivosti. Kritično se osvrnite na svoj život i saznajte šta vas čini delom većeg univerzuma.
  • Tuga je privatna, ali zato tugovanje to ne mora da bude. Prihvatite zajednicu, bilo u procesu pisanja ili u prevazilaženju izazova o kojima pišete. Zajednica sličnih ljudi, kolega pisaca, urednika, čitalaca i recenzenata pomoći će vam da ispolirate svoj zanat; zajednica prijatelja, porodice, saradnika i kolega koji pate oko vas pružiće solidarnost, podršku i snagu da nastavite dalje.
  • Naučite da preuzimate vlasništvo nad svojim životom i oblikujete ga onako kako želite pisanjem. Koristite perspektivu drugih da biste stvorili bolju verziju sebe i svog pisanja, ali ne dozvolite da vas utiša.
  • Pišite i živite kao preživeli, a ne kao žrtva. Tada, kada budete spremni da delite svoje pisanje sa čitaocima, znajte da više niste samo preživeli, već pobednik!

Terapijsko pisanje, u formi individualnih ili grupnih radionica će vas naučiti ovom, prvom, malom ali najznačajnijem koraku!