Snaga misli

Način na koji razmišljamo oblikuje našu stvarnost.

Misli su očigledno moćne alatke dizajnirane da nam pomognu da se krećemo u životu. Međutim, misli su moćne samo onoliko koliko im dajete značenje i važnost.

Hajde da pogledamo šta su misli, zašto su važne i kako možete promeniti način na koji razmišljate – i na kraju poboljšati kvalitet života.

Da pojednostavimo, misli ili razmišljanje su mentalni proces da se shvati smisao onoga što doživljavate.

Šta su misli?

Misao nije slučajna, neobjašnjiva stvar koja vam se iznenada dogodi; to je rezultat lančane reakcije u deliću sekunde hemikalija, električnih impulsa, ‘planiranih’ akcija i pokrenutih reakcija koje se sve spajaju odjednom.

Naš mozak se sastoji od oko 100 milijardi neurona, koji generišu električne impulse kako bismo mogli da komuniciramo. Neuroni oslobađaju neurotransmitere (hemikalije u mozgu) koji se šire pokretanjem prenosnih signala u neuronima oko sebe. Svi neuroni koji pucaju zajedno u istoj formaciji spajaju se da bi formirali misao.

Mozak koristi oko 30% svoje energije za održavanje (disanje, kretanje, itd.), dok je ostatak rezervisan za misli i hranjenje neurona.

Naš mozak je kao masivni superkompjuter, sposoban da obradi 6.200 misli dnevno i da uskladišti do 2,5 miliona GB informacija u jednom životu. Imamo u proseku 6,5 misaonih prelaza u minuti i možemo da mislimo samo o 4 stvari odjednom.

Kako funkcionišu misli?

Osim ako se ne fokusiramo na nešto konkretno, većinu misli generiše neka vrsta okidača. Ovaj okidač pokreće hemijsku reakciju u našem mozgu koja koristi grupisanje neurona da donese odgovarajuću odluku. Sud o toj odluci zasniva se na prethodnim sličnim odlukama i misaonim procesima koji su u njih ulazili.

Vaše misli prolaze kroz neprekidan ciklus koji se obnavlja svaki put kada posvetite pažnju nečemu. Kada se pažnja uhvati, misli počinju da se formiraju, a onda odlučujete šta mislite o toj misli. Možete biti proaktivni u vezi sa tim ili jednostavno reagovati.

Šta god da odaberete oblikuje vašu stvarnost.

Ova beskrajna petlja će se nastaviti sve dok ne naučite kako da drugačije pristupite svojim mislima.

Stvaranje navika

Kada razmišljamo o svojim iskustvima i stvarima koje smo uradili (ili nismo) da bismo oblikovali njihov ishod, ponavljamo obrazac reči koje pokreću i daju značenje našim mislima. Ove obrasce nosimo sa sobom i dopuštamo im da vode naše buduće misli i odluke.

Ponovljeni obrasci se pamte i ponovo koriste. Zato stalno ponavljamo ista ponašanja (kao što je upravljanje situacijom na isti način); misaoni procesi koji ulaze u donošenje odluke zasnovani su na zapamćenim načinima da se to uradi ranije.

Tako se formiraju i navike.

Misli su polazna tačka za akciju. Čak i kada mislite da samo reagujete na nešto, vaš mozak je već imao misao koja je izazvala reakciju.

Iako ne možete da kontrolišete tačno koje se misli pojavljuju u vašoj glavi, možete kontrolisati koje značenje im dajete.

Nastavak u drugom delu ove teme početkom aprila.